PAYLAŞ

Malum Twitter kapalı. Şu an için sadece domain “alan adı” engelli olduğu için kullandığınız donanımın DNS adreslerini değiştirerek Twitter ‘a girmeniz mümkün.

Telefonunuzdan yada tabletinizden Twitter hesabınıza giremiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayarak yasağı delebilirsiniz.

İlk etapta Android ‘li cihazlar için Twitter ‘a girme yöntemlerini anlatacağım.

Android işletim sistemli telefonunuz yada tabletinizi root ‘lu olarak kullanıyorsanız Google Play ‘dan yükleyebileceğiniz DNS Changer uygulaması tam size göre. Bu uygulama ile DNS ayarlarınızı değiştirerek Twitter hesabınıza girebilirsiniz.

Eğer akıllı telefon ve tabletiniz root ‘lu değilse ve Twitter ‘a girmek için yine Google Play ‘de bulabileceğiniz Hotspot Shield, Tunnelbear gibi birçok uygulama mevcut. Bu uygulamalardan Tunnelbear ‘ın diğer uygulamalara nazaran daha hızlı çalıştığını söyleyebiliriz. Eğer kesintisiz ve hızlı çalışan bir bağlantı elde etmek istiyorsanız ücretli VPN yazılımlarına ihtiyacınız bulunmakta.

Android tablet ve telefonunuzu genellikle evde kullanıyorsanız kablosuz router ‘ınızın DNS ayarlarını değiştirerek de Twitter ‘a bağlanabilirsiniz.

Chrome’un en son sürümündeki veri tasarrufu modu, cihazınızın internetini Google sunucuları üzerinden bağladığından, Twitter ‘a girmeniz için ayrı bir uygulama yükleme ve ayara gerek kalmıyor. Sadece Google Chrome ‘un şu ayarını yapmanız yeterli oluyor. Ayarlar > Bant genişliği yönetimi > Veri kullanımını azalt. Yanlız bu şekilde sadece mobil web sitesini kullanabilirsiniz ve erişiminiz biraz yavaşlayabilir.

Telefonunuz yada tabletiniz internete Wi-Fi üzerinden bağlanıyorsa ise, DNS ayarlarını root’a ihtiyaç olmadan değiştirebilirsiniz. Bunun için Wi-Fi ayarlarını açın, bağlı olduğunuz bağlantıya uzun dokunun ve gelişmiş seçenekleri açın. Bu ekranda IP ayarlarınızı Statik olarak değiştirmeniz gerekiyor. Bunun ardından DNS sunucu adreslerini girebileceğiniz DNS 1 ve DNS 2 kutucukları etkin hale gelecek. Bu kutucuklara Google DNS’leri olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4’ü girebilirsiniz. Ayarları kaydettikten sonra bu Wi-Fi ağının DNS ayarlarını değiştirmiş olacak, Twitter gibi DNS engelli sitelere girebileceksiniz.

Peki iPhone ve iPad ‘inizden yasaklı Twitter ‘a girmek istiyorsanız yine DNS ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor. iPhone ve iPad cihazınızın Ayarlar ‘ını açın. Wi-Fi seçeneğinin üzerine dokunun. Bağlı olduğunuz ağı “i” simgesine dokunarak seçin ve açılan ekrana DNS adreslerini girin. Google’ın DNS ‘leri için 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 adreslerini girebilirsiniz.

Son olarak Android ve iOS işletim sistemli cihazlarınız için Google ‘ın DNS ‘lerinden başka güvenle kullanabileceğiniz bir başka DNS adreside OpenDNS. OpenDNS adresleri için de “208.67.222.222” ve “208.67.220.220” DNS ‘lerini kullanabilirsiniz. Bu DNS ‘leri notebook ve masaüstü bilgisayarlarınızda da kullanabilirsiniz.

Bir daha düşünce özgürlüğünün kısıtlanmaması dileğiyle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here