PAYLAŞ

İçinde yaşadığımız 21. Yüzyılın “bilgi çağı” veya “enformasyon çağı” gibi isimlerle zikredilmesinde kuşkusuz en büyük rolü bilgisayarlar oynamaktadır. Hızla gelişen bilişim teknolojisi, devasa boyutlardaki cihazları küçülterek neredeyse ceplerimize sokacak duruma gelmiştir. Bu çalışma çerçevesinde  “laptop” olarak tabir edilen dizüstü bilgisayardan bahsedeceğiz.

Dizüstü bilgisayar kullanıcıların en büyük sıkıntılarından birisi şüphesiz ki şarj sorunu. Yolculuk da seyahatte veya elektrik bulunmayan noktalarda ansızın lazım olan bilgisayar sorunu kullanıcıların canını mutlaka sıkmıştır.  Fakat yakın bir gelecekte bu sıkıntıya elveda diyecekmişiz gibi görünüyor.

Yapılan proje tuşlara basıldıkça enerji üretilmesi ile çalışıyor. Peki, sistem nasıl işliyor?

ABD’nin en bilindik bilgisayar firmalarından biri olan Compaq tarafından tasarlanan proje büyük yankı getireceğe benziyor. Şirketin Houston kentindeki şubesinde çalışan araştırmacılardan Adrian Crisan klavye tuşlarının oturduğu iğnelerden her birine küçük mıknatıslar takmış. Her iğnenin çevresine de küçük bobinler yerleştirmiş. Tuşa her basıldığında mıknatıs, bobin içinde hareket ederek küçük bir elektrik akımı yaratıyor. Bu akım bir kondansatörde depolanıyor. Yeterli güç biriktiğinde kondansatörde ki elektrik bilgisayarın güç deposuna ulaştırılıyor. Ve bilgisayarınız şarj olmuş oluyor.  Sistem için gerekli olan materyallerin bilgisayar fiyatlarında artış yapması bekleniyor fakat şirket daha uzun pil ömrü ve daha uzun şarj süresi için kullanıcıların bu parayı seve seve vereceği düşüncesinde. Şu an için sistem çok fazla yer kaplıyor ve küçültmek için çalışmalar devam ediyor. Compaq projenin patentini de almış durumda. Crisan’ın 3 ayrı daha patenti bulunmakta ve onlarda bilgisayar performansı artırılması üzerine yapılmış projeler.  Ayrıca projeyi genişletmeyi düşünen firma kendi kendini şarj eden kumanda, dokunmatik ekranlı telefonlarda dokundukça şarj etme gibi ilginç buluşlara da el atacakmış gibi görünüyor. Devrim niteliğinde ki projelerin önümüzdeki yıllarda kullanıcılara ulaşması bekleniyor.

Elektrik Üreten Merdivenler!

ABD’li öğrencilerin tasarımları üzere oluşturulan ve merdivenlerin altına basıncı elektriğe dönüştüren sistemin yerleştirilmesi ile okulun koridor lambalarının elektriğinin üretilmesi birçok yönüyle bu projeyi anımsatıyor.

İnsan her hareketini gelecekte enerjiye dönüştüreceğe benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here