PAYLAŞ

Birçok Bilgisayar kullanıcısının ilk işletim sistemi şüphesiz Windows Xp idi. ABD’li Microsoft firmasının dünya çapında en çok satan ürün olma özelliğine sahip olan Windows Xp işletim sistemi firma için silinmiş durumda. 13 yıl önce piyasaya sürülen işletim sistemi tam 400 milyon satmıştı. Fakat Microsoft artık Xp için güncelleme çıkarmayacağını duyurdu ve kullanıcıları kaderlerine terk etmiş oldu.

Microsoft’un Xp için güncelleme yayınlamaması tabi ki de işletim sisteminin çalışmayacağı anlamına gelmiyor ama beraberinde de birçok sorun getiriyor.

Günümüzde en fazla hırsızlık olayı sanal dünyada gerçekleşiyor. Bilgisayara yollanan virüsler yâda programlara eklenmiş trojenler kişilerin banka şifrelerine kadar birçok özel bilgisini hırsızlara iletiyor. Her gün başka şekilde karşımıza çıkan bu casus yazılımlar için Microsoft güvenlik güncellemeleri getiriyor. Fakat Xp için güncelleme yapılmaması bu tip yazılımlara bilgisayarı açık hale getiriyor.

Güncellemeler sadece casus yazılımları engellemek için yapılmıyor. Bilgisayar performansını düşürmemek, yeni programlara bilgisayarı hazır hale getirmek gibi birçok alanda yardımcı oluyor.

Peki Xp Kullanıcıları Ne yapmalı?

En kısa ve kesin çözüm tabi ki de başka bir işletim sistemine geçmek. Microsoft’un hala güncelleme yayınladığı Windows Vista, Windows 7, Windows 8 gibi alternatif işletim sistemleri bulunmakta. Bilgisayarınızın donanımsal özellikleri el veriyor ise birinci alternatif bu.

Ama bilgisayarınız emektar bir bilgisayar ise yani yani işletim sistemini kaldıramayacak düzeyde bir bilgisayarsa tek mantıklı seçenek bilgisayarda fazla yer tutmayan bir virüs programı kurmak seçeneklerimiz arasında. Panda Antivirüs bu noktada size yardımcı olacaktır. Ayrıca haftada bir kereye mahsus bilgisayarınızı ComboFix İle taratırsanız bilgisayarınız casus yazılımlara maruz kalmayacaktır. Bilgisayarınızın yavaşlık sorununu aşmak için ise disk birleştirme yöntemini kullanabilirsiniz.

Ama unutmayın ki anti virüs programı sadece sizi casus yazılımlardan korur. Güncelleme gelmediği sürece bilgisayarınız bütün yeniliklerden geri kalmaya mahkûm durumdadır.

Bir başka ve en güzel alternatif ise yeni bir bilgisayar almaktır. Gelişen teknoloji ile iyice ucuzlayan bilgisayarlar bütçenizi çok da fazla etkilemeden sizi teknolojiye yakın tutacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here