PAYLAŞ

İlk iPhone 2007 Ocağında Steve Jobs tarafından San Francisco’da tanıtıldı ve bütün dünyada satışa sunuldu.

Daha önce görülmemiş bir işletim sistemi ve uygulamalara sahip olan iPhone kısa sürede yoğun ilgi topladı. İlginin satışa yansıması üzerine rakip firmalarda Apple’ın peşinden gitmeye başladı ve telefonda yeni nesile ayak uydurmaya çalıştılar.

iPhone 1 (Haziran 2007)

Steve Jobs iPod touch ve mobil teknolojiyi tek vücutta birleştirmeyi başararak devrimsel bir buluşa imza atmıştı.

Günümüz için çok normal kalan ama o zaman için eşsiz olan iPhone teknik olarak 3,5 inç ekran 320×480 ekran çözünürlüğü ve 8 GB ta kadar depolama alanına sahipti. 2 MP lik kamerasını da unutmayalım.

iPhone 3G (Temmuz 2008)

Devrim niteliğindeki hızlı bağlantıdan yani 3G den iPhone da faydalanmıştı. Arka kapağı plastik olan ürünün dünya çapında büyük yankı getirdiğini söylemek mümkün

iPhone 4 (Haziran 2010)

iPhone’a gelen en güçlü yeniliklerin adımları tartışmasız iPhone 4’de atılmıştı. Entegre anten, yüksek çözünürlüklü Retina ekran (640×960), HD kayıt yapabilen 5 mega piksel kamera ve performans geliştirmeleri bu alandaki başlıca yeniliklerdi.

iPhone 4S (Ekim 2011)

“S” tabiri ürüne köklü değil ufak değişiklikler yapıldığına işaretti. iPhone 4’e göre kamera iyileştirilmiş 1080p video kaydı yapabilecek duruma getirilmişti. Kamera 8 mega piksele çıkmıştı. Ve Siri uygulaması da iPhone 4S ile yerini almıştı

iPhone 5 (Ekim 2012)

Apple uzun bir aradan sonra telefonunun ekran boyutunu değiştirmeye karar verdi ve 4 inçlik iPhone 5’i piyasaya sürdü. Ekranı büyümesine karşın yüzde 20 hafifleyen yeni ürün 640×1136 çözünürlüğe sahipti. Ekseriyette iPhone 4S’e benzeyen ürün rakiplere güzel bir cevap olmuş görünüyordu.

iPhone 5S ve 5C (Eylül 2013)

Apple farklı bir adım atarak yeni seride plastik gövdeli ürünü piyasaya sürerek telefonun fiyatını ucuzlatmayı hedefledi. Bütün özellikleri neredeyse iPhone 5 ile aynı olan iPhone 5C daha uzun pil ömrü sunuyor ve daha uygun fiyatla tüketici ile buluşuyor. Apple iPhone 5C’ye yer açmak için iPhone 5’i rafa kaldırdığını da bildirmişti. IOS7’nin güncellenmesiyle yeni modellerin çok farklı yeniliklere tabi tutulacakları öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here