PAYLAŞ

Klon deyince tabi akla ilk gelen ülke tartışılmaz Çin oluyor. Artık telefonların kopyaları orijinalinden benzersiz yapılıyor ve ayırt edebilmek için bilgi sahibi olmak gerekiyor. Logosundan gövde malzemesine kadar önde gelen özellikleri birebir tutan sahtecilik ustaları iç bölümde lafın tam anlamıyla malzemeden çalıyorlar ve kullanıcıları mağdur ediyorlar.

Klon tuzağına düşmemek için yapmanız gerekenler:

Telefonu alırken ekranını mutlaka aynı markanın benzer modeliyle karşılaştırın zaten aradaki fark hemen gözünüze çarpacaktır.

Telefonun arkasındaki seri numarasını kontrol ettirin. Bu şekilde telefonun orijinal olup olmadığını tam manasıyla öğrenebilirsiniz çünkü genellikle klon telefonlara başka modellerin seri numarası yükleniyor.

Android işletim sistemini test edin. Mağazadan birkaç uygulama indirmeyi deneyin çoğu klon telefon bu noktada foyasını ortaya çıkarıyor.

Telefonun ağırlığını test edin. Klon telefonlarda genellikle ucuz malzemeler kullanıldığı için orijinal ağırlığın altında kalıyorlar.

Görüntülü görüşme ve kamerasını test ederek klon olup olmadığı hakkında belki fikir sahibi olabilirsiniz.

Hoparlörünü test edin. Ses donuk ve ses kaydı gibi geliyorsa yâda son seviyedeki ses de karıncalanma oluyorsa telefonun klon olabilme ihtimali yüksek.

Bluetooth ve GPRS internet bağlantısını test edin. Birçok klon telefon veri aktarımında sorun yaşıyor ve 3G yazısı altında 2G hizmeti veriyor. İnternet hızınız ve bluetooth çalışma durumunuz telefonun klon durumu hakkında sizi fikir sahibi yapabilir.

Güvenilir firma ve mağazaları tercih edin. Aslında en güzel yöntem budur. Güvenilir ve prestiji olan yerlerden alışveriş yaparak klon telefon kâbusundan kendinizi uzak tutabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen şu an kullandığınız telefon bile klon olabilir. Nedeni ise Çin’in bu konuda artık uzmanlaşmış olması. Neredeyse işin ustası kişiler tarafından bile ayırt edilemeyecek telefonlar piyasada dolaşıyor ve çoğu kişi tarafından kullanılıyor. Ancak telefonun kaçak olduğu tespit edilip kullanıma kapanınca tüketici haberdar olabiliyor ve açtırmak içinde 100 TL para ödüyor. Yani hem telefonun parasını veriyor hem de ekstra 100 TL veriyor. Bilinçli tüketiciler olarak elimizden geldiğince dikkatli olalım. Klon tüccarlarına istemeyerek de olsa yardımda bulunmayalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here