PAYLAŞ

Gün geçmiyor ki insanlık kirlettiği doğayı temizlemek için bir adım daha atmasın.

Teknolojinin kötü yanlarını bir bir silen bilim adamları bu seferde “Elektrikli Uçak” yaparak fosil yakıtların önüne bir taş daha koymuş oldu.

Uçağın adı “E-Fan”. 6m uzunluğa 10m kanat genişliğine sahip. Gövdesi tamamen fiber karbondan yapılan uçak sadece Elektrikli motor ve pil ile çalışıyor. Uçak pilot dâhil 2 kişiyi taşıyabilme kapasitesine sahip ve saatte 220 km Hıza çıkabiliyor fakat hız sizi yanıltmasın uçak son derece sessiz bir biçimde çalışıyor. Fransa’nın Toulouse kentinde Alman ve Fransız ortaklığı ile kurulmuş Airbus fabrikasında imal edilen uçak ilk denemesinde 10dk boyunca havada kaldı. Bataryası ile 1 saat havada kalma kapasitesine sahip olan uçağın ilk uçuşuna da yüksek mercilerden ve basından yüksek katılımlar gerçekleşti. Yetkililerce yapılan açıklamaya göre hava ulaşımına yeni bir boyut gelecek; sebebi ise fiyatı. Elektrikli uçağın havadaki saatlik maliyeti 12 avro aynı boyutlardaki normal bir uçağın normal maliyeti ise ortalama 40 avro. Yani 3 katı daha ucuz. Yetkililer uçağın şu an deneme aşamasında olduğunu ve sadece test sürüşlerinin yapıldığını ifade etti. Ayrıca Airbus Grubu‘nun Teknoloji Direktörü Jean Botti gelecekte ki projeleriyle ilgili önemli bilgilerde verdi. E-Fan’ı 2017-2018 yıllarında ticari üretime geçirmeyi planladıklarını belirten Botti hem elektrik hem de hibrit motorla çalışan uçak yapımı ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Gelecekti güneş enerjisi ile çalışacak olan uçaklar için büyük bir adım olduğu belirtilen proje birçok havayolu şirketinin ve ülkenin dikkatini üzerine toplamayı başarmış durumda.

Jetgiller” Gerçek mi oluyor?

2040 yıllarına doğru güneş enerjisi ile çalışan uçağın ticari olarak yaygınlaşmış olması bekleniyor. Ayrıca Japonya’da yapılan; sudan ayrıştırdığı hidrojenle çalışan arabaların uçak versiyonunun da yapım aşamasında olduğu biliniyor. Japonların biyo-teknik ile elde ettikleri yakıtın bir çok aracı çalıştırdığı biliniyor. Gelecek de kara araçlarının kullanımdan kalkabileceği gibi günümüz için saçma görünen tezleri bu projeler destekliyor. Bize bir zamanlar hayal gibi görünen Jetgiller ise gerçek olacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here