PAYLAŞ

Her işletim sistemi kendi içerisinde ne kadar mükemmel olursa olsun zamanla yavaşlama mahkumdur. Özellikle Android sürümlerinde kimi zaman kullanıma bağlı yavaşlamalar çok sık görülmekte ve ciddi kullanıcı şikayetlerine yol açmaktadır. Yavaşlayan Android telefonlar nasıl hızlandırılır konusunda sizler için birkaç öneri toparladık. Bu önerileri yaptıktan sonra bile telefonunuz hızlanmıyorsa kesinlikle yeni bir telefon almanızın zamanı gelmiş demektir.

Uygulama Temizliği

Yavaşlayan Android telefonlar nasıl hızlandırılır konusunda ilk ve belki de en önemli uyarı gereksiz uygulamaları temizlemeniz yolunda olacaktır. Android telefonlar sürekli elimizden düşmeyen aletler oldukları için hiç işimize yaramayacak bir programı bile sadece meraktan indirebiliyoruz. Tüm program listenizi kontrol etmeniz ve gözünüze gereksiz gelen tüm programları kaldırmanız cihazınızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Kullanmadığınız o programlar gerek güncellemeleriyle gerek bildirimleriyle telefonunuzu yoran ve yavaşlatan asıl etmen olabilirler.

android hızlandırma
android hızlandırma

Temizliğe Devam

Android telefonunuzu hızlandırmak için birkaç temizlik işlemi daha yapmanız gerekiyor. Öncelikle tarayıcınız aracılığı ile oluşturulmuş Cache yani Çerez dosyaların silinmesi gerekiyor. Aslında aynı siteleri kullanan kişilerin hem kota hem de zaman tasarrufu sağlaması amacıyla cihazlarımıza gelen bu çerezler çok fazla olduğunda ciddi yavaşlamaya neden olabilirler. Bir diğer temizlik ise dosya temizliğidir. Fotoğraf, video, ya da indirdiğiniz herhangi bir dosya artık ilginizi çekmiyorsa boş yere yer işgal etmemelidir. Bunları ya yedekleyip bilgisayarına aktarın ya da silin. Boşalan hafıza hızlanan telefon olarak size dönecektir.

Güncellemelere Dikkat

Android sık sık güncelleme çıkaran ve çıkardığı her güncelleme ile de kullanıcılara farklı deneyimler sunan bir işletim sistemidir. Sizin cihazınıza da bir güncelleme geldiyse mutlaka yapmanız gerekir. Güncel sürümler daha hızlı Android’lerdir.

Root Yapmak

Teknik terim gibi gözüküyor olabilir hem teknik hem de kendi başınıza yapılması zor bir işlemdir. Bir uzmandan yardım almanız gerekir. Bu işlem ile telefonunuzun tüm yetkilerini alırsınız ve sorunsuz çalışmaya kavuşursunuz.

Fabrika Ayarlarına Dönmek

Bir nevi format atmak olan bu işlem telefonunuzu ilk günkü haline dönüştürecektir. Sadece tek sorun tüm ayarları ya da işinize yarayan uygulamaları tekrar yüklemeniz gerekecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here